לקביעת פגישת ייעוץ
נזיקין בגין תאונת דרכים
עועו"ד אמיר קרן 09.04.19 תאונות דרכים

נזיקין בגין תאונת דרכים

תאונת דרכים, לצערנו, מתרחשות מעת לעת ללא יכולת לצפות אותן. אדם שאיתרע מזלו להיות מעורב בתאונת דרכים בדרך כלל שואף לחזור כמה שיותר מהר לשגרת חייו, ואם נפצע אזי גם להחלים במהרה – אבל חשוב לו גם לקבל פיצוי הולם בעבור ההוצאות והסבל שחווה.

לשם כך ניתן להגיש תביעת נזיקין בגין תאונת דרכים, באמצעות עורך דין תאונות דרכים מנוסה המתמחה בתחום זה; ועל מנת להגדיל את הסיכויים לקבלה מהירה של פיצויים בגין התאונה יש להגיש את התביעה באופן יעיל, מהיר ועל פי כל הקריטריונים הנדרשים. אחרת, לא רק שהפיצויים יתעכבו אלא יתכן שתביעתכם אף תידחה על הסף: למשל משום שהזמן שחלף גרם להיטשטשות ראיות כמו עדויות מזירת האירוע וכיו"ב.

מה בדיוק קרה

חברות הביטוח מאוד אוהבות למכור לנו פוליסות ביטוח שונות ומגוונות, אבל הרבה פחות שמחות כשאנו נאלצים לממש אותן. כאשר הן מתבקשות לשלם למבוטחיהן סכומי פיצויים הנקובים בפוליסות הביטוח, פעמים רבות הן תחפשנה דרכים להתחמק מן התשלום – למשל באמצעות מציאת אי סדרים או טעויות בסיפור השתלשלות אירועי תאונת הדרכים.

זו אגב סיבה נוספת לכך שחשוב להגיש את תביעת הנזיקין מוקדם ככל האפשר, כאשר האירוע עדיין טרי בזיכרון שלכם ושל העדים, אם היו כאלה. ככל שהתיאור יהיה מפורט ומדויק יותר, כך יגברו סיכויי התביעה לזכות.

איסוף הוכחות, מסמכים ותמונות

הקפידו לאסוף כל מסמך שקשור לתאונת הדרכים, לא משנה עד כמה נדמה שהוא זניח. זיכרון יכול להיטשטש, פצעים יכולים להחלים, אבל תיעוד כתוב או מצולם מחזיק מעמד לזמן רב יותר. כל נייר, מסמך או צילום יכולים לשמש בעתיד כראיה להוכחת אשמתו של אחד הצדדים ו/או לחומרת נזקי הגוף שמהם אתם סובלים: צילומי מקום התאונה, הרכבים הפגועים, התמרורים בסביבה; מסמכים רפואיים מן הטיפול שקיבלתם; קבלות עבור הוצאות רפואיות ותרופות.

קביעת סכום הפיצויים

הפיצוי הכספי שניתן לקבל מחושב בדרך כלל על פי אחוזי הנכות שייקבעו לו, בשכרו, בהוצאותיו בעבר ובעתיד על טיפולים, תרופות, נסיעות וכו'. בנוסף נלקחים בחשבון תשלומים והפסדים כספיים שנגרמו לאחרים שסייעו לתובע (למשל הפסד ימי עבודה של אשתו משום שהסיעה אותו לטיפולים). כמו כן נהוג להוסיף לפיצויים סכום מסוים בעבור הכאב, הסבל ועוגמת הנפש שנגרמו לתובע.

לתבוע מהר, אבל לא מהר מדי

על תביעת נזיקין בגין תאונת דרכים חלה תקופת התיישנות בת שבע שנים שלאחריהן כבר לא ניתן לדרוש פיצוי גם אם הוא מוצדק. מאידך, הגשת תביעה מהר מדי יכולה גם היא לפגוע בתביעה, משום שלעיתים לא לגמרי ברור מה חומרת הנזק והיקף הפגיעה. בסוגיה זו כדאי להתייעץ עם עורך דין תעבורה הבקיא בתחום זה בכדי להבין מהו המועד המתאים ביותר להגשת התביעה.

חשיבותו של עורך הדין

למעשה כל אזרח רשאי להגיש תביעת נזיקין בגין תאונת דרכים גם ללא עורך דין שיעמוד לצידו – אולם הדבר אינו מומלץ. כאמור, חברות הביטוח לא ששות לשלם פיצויים למבוטחיהן ולעיתים עלולות להערים עליהם קשיים; בנוסף הן נוטות להתחמש בסוללות עורכי דין שהופכים את המאבק המשפטי למורכב מאוד, ומכאן החשיבות האדירה של ייעוץ משפטי מקצועי מפי עורך דין מנוסה אשר יעמוד לצידכם ויוודא שהאינטרסים שלכם מוגנים.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: