לקביעת פגישת ייעוץ

עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע – כי יש מה לעשות מול המילים הפוגעות

למילים יש כוח עצום וכאשר משתמשים בהן באופן שלילי במטרה לפגוע באדם – אם בכתב ואם כאמירה, ציור, צליל, תנועה, באופן עקיף או באופן ישיר יש להן השלכות הרות גורל. מעבר לפגיעה הנפשית שנגרמת לאדם עליו נאמרו או נכתבו המילים עשויות המילים לפגוע ביחסיו עם המשפחה, ביחסיו עם הקולגות, במוניטין שלו כבעל מקצוע וכתוצאה מכך במצבו הכלכלי ובמישורים נוספים. כדי למנוע את הפגיעות הללו חוקק חוק שנקרא בשם: "חוק איסור לשון הרע", חוק זה חל על פרסום שקרי ושלילי שפוגע בכבוד ובשם הטוב של האדם הפרטי ושל גופים שונים.

לפי החוק חל איסור על פרסום דברים שעשויים להשפיל, לעורר שנאה או לבזות את האדם בשל מעשים, תכונות, התנהגות, גזע, דת, עדה או מין. נוסף על כך, חל החוק על מצבים בהם הפרסום פוגע במשרה של האדם או במקרים בהם הפרסום מבזה אותו בשל מקום מגוריו, מוגבלות פיזית או נפשית כלשהי (בין אם היא זמנית ובין אם היא קבועה) או נטייה מינית. אנשים, בעלי עסקים, חברות ותאגידים שמפרים את החוק ופוגעים בשמו הטוב ובכבודו של הזולת (הוצאת דיבה) מפרים את זכותו החוקתית.

כשהיד העל "ההדק" – כל כך קל לשגר את המילים הפוגעות לאוויר העולם

לצערנו, לצד היתרונות הרבים של העידן המתקדם בו אנו חיים – המידע שזורם ברשת, הקשרים הרבים שנרקמים בזכות הרשתות החברתיות והחופש והקלות בהם ניתן להביע את הדעות ולהעביר מסרים ורגשות ישנה עליה חדה במקרים של הוצאת דיבה. כשהיד עם "ההדק" ואיש אינו רואה את מבצע העבירה קל מאוד להקליד מספר מילים פוגעניות בפייסבוק ובטוויטר ולהחריב לאדם את המוניטין מבלי למצמץ. אם בעבר הייתה יכולה הוצאת הדיבה להתרחש בעיקר בעיתונות, ברדיו או בטלוויזיה הרי שהיום נפתח אפיק האינטרנט והוא נוח וזמין עבור רבים.

עורך דין לשון הרע – סוגים נפוצים של הוצאת דיבה ולשון הרע

הוצאת דיבה ולשון הרע יכולות להתרחש במגוון מצבים, נציין מספר מקרים נפוצים בהם העבירות מתרחשות:

  1. לשון הרע נגד אנשי ציבור – אנשי ציבור ופוליטיקאים הינם מוקד מרכזי לביקורת, לפעמים הביקורת נכונה ואמיתית אך לעיתים היא אינה הגונה. כידוע, חופש הביטוי הינו עיקרון מרכזי בישראל ומטרתו לאפשר לכל אדם להביע את דעתו, לבקר, לשבח או להתלונן, אך גם לחופש הביטוי יש קווים אדומים וכאשר המילים הופכות להשמצות או כאשר נחשף מידע שאינו רלוונטי למקרה הרי שמדובר על הוצאת דיבה.
  2. לשון הרע נגד קרובי המשפחה – פעמים רבות מתווספות לתהליך הגירושין האשמות שמתדרדרות להוצאת דיבה כאשר המטרה של בן או בת הזוג היא לפגוע בצד השני ולזכות בכספים. במקרים בהם בני הזוג לא מצליחים ליישב את היחסים נאלץ בית המשפט להתערב ואף לפסוק נגד מתן פיצויים וחלוקת כספים שאינה שוויונית לצד שהוציא דיבה.
  3. לשון הרע נגד בעלי עסקים וחברות – פעמים רבות מחליטים לקוחות שחשים מקופחים להשמיץ את בעל העסק שגרם להם לחוש עוגמת הנפש. כפי שציינו – לפעמים המידע נכון ולפעמים הוא שקרי, לרוב מתבצעת הוצאת הדיבה דרך רשתות חברתיות.
  4. לשון הרע בעולם התקשורת – הוצאות דיבה שמתבצעת באינטרנט, בעיתונות, בטלוויזיה וברדיו הן חלק בלתי נפרד מחיינו ובמקרים אלו חלה האחריות על העבירה גם על העובדים במדיה – כמו למשל: נגד הכתב או עורך העיתון וגם על אמצעי התקשורת. יש לציין כי בתי המשפט נוטים להתייחס באופן שונה לעיתונות כתובה ולעיתונים ברשת.

תביעת לשון הרע – איך מגיע בית המשפט להחלטות?

תביעות לשון הרע שייכות למשפט האזרחי כאשר על התובע (או במקרים של מוות – בהם יכולים קרוביו של הנפגע לתבוע) להוכיח כי קיים פוטנציאל לנזק. במילים אחרות – התובע לא צריך להוכיח שנגרם נזק – עליו רק להוכיח שהוצאת הדיבה יכלה או יכולה להוביל לכך.

כדי לקבוע האם מגיע לתובע לקבל פיצויים בגין הוצאת דיבה מתחשב בית המשפט במעמד של התובע, ברמת הפגיעה והשפעותיה וברמת ההשפלה ממנה סבל התובע. חשוב לציין כי כל מקרה שונה מהאחר ולכן נבחן באופן אישי. במקרים בהם הוגשה התנצלות או פורסם תוכן חיובי שסותר את תכני הוצאת הדיבה עשוי גובה הפיצויים להשתנות.

כדי להפחית את חומרת העונש יכול הצד הנתבע להשתמש בהגנות הקבועות בחוק. הגנות אלו הינן: הגנת אמת – במקרה זה טוען הנתבע שדבריו אמיתיים ולכן עליו להוכיח זאת. הגנה אחרת נקראת: "פרסום מותר" ולפיה יש מסמכים שמותר לפרסם – רשומות אלו ניתנו על ידי וועדות הכנסת, בית המשפט וגורמים נוספים. הגנה נוספת נקראת: "הגנת תום הלב" ולפיה יכול הנתבע לטעון שדבריו נאמרו בתום לב.

תביעת לשון הרע – אל תעמדו מנגד – ייתכן מאוד שמגיע לכם לקבל פיצויים

אם נפגעתם כתוצאה מהוצאת לשון הרע תוכלו לפנות אליי – אל עורך דין לשון הרע אמיר קרן, הנני עורך דין נזיקין מקצועי וותיק שטיפל במגוון תיקים שעוסקים בלשון הרע והוצאת דיבה.

אם תפנו אליי אלווה אתכם לאורך כל הדרך ואעניק לכם ייעוץ מקצועי, סיוע והכוונה. לפעמים צריך להשיב מלחמה ולא להעלים עין ולעבור לסדר היום ובדיוק בשביל זה אני כאן לשירותכם.

האמור במאמר זה הנו להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מדויק, פרטני, אישי ומחייב

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: