לקביעת פגישת ייעוץ

תביעת דיבה

כמות המסרים העצומה שנקלטת בחושינו מדי יום – בין אם אנו קולטים את המסרים במהלך הליכה והצצה על שלט ובין אם אנו צופים בטלוויזיה או גולשים באינטרנט מכילה מידע מגוון שחלקו יכול להיות שלילי ואף פוגעני עד כדי הגעה למצב של פגיעה בשמו הטוב של אדם.

בניגוד לימים בהם שלטו במדיה הרדיו, הפרסומות, הטלוויזיה והעיתון, היום, בעידן האינטרנט קל מאוד לומר מילים קשות ופוגעות ולנצל את הרשתות החברתיות כגון: הפייסבוק והטוויטר, לשלוח מיילים שמכילים מידע פוגע או להשתמש באמצעים נוספים כדי להפיץ את המידע. כמובן שניתן לפגוע באדם גם באמצעות המדיות הישנות דבר שמקל מאוד על האדם או הקבוצה שמעוניינים לפגוע.

הוצאת דיבה – מה זה אומר?

פגיעה בשמו הטוב של האדם נקראת: "הוצאת דיבה". ניתן לפגוע באדם באמצעות הטלוויזיה, העיתונים, הרדיו, האינטרנט, דרך מכתבים, שירים, סרטונים, תמונות ובעל פה. כל אדם שנפגע ופגיעתו עומדת בתנאים להגשת תביעה (חוק שנקבע בשנת 1965 ונקרא בשם: "חוק איסור לשון הרע") יכול להגיש תביעה ולתבוע פיצויים.

כדי להגיש תביעת דיבה צריכה הפגיעה לעמוד ב-2 תנאים:

  1. פרסום מידע אודות אדם/ קבוצת אנשים בפומבי – יש לציין שאמירה פוגענית בין שני אנשים ללא פרסום אינה מהווה עילה להגשת תביעת דיבה. פרסום בקבוצות וואטסאפ, הודעות בקבוצות ברשת, כתיבת סטטוס פוגעני, פרסום בעיתונות, ברדיו, בטלוויזיה ושימוש באמצעי פרסום נוספים הינם עילה להגשת תביעת דיבה.
  2. תוכן המידע שהופץ – השאלה הנשאלת היא: האם המידע פגע באדם או בקבוצה? במידה שחלה פגיעה היא תחשב לעוולה אזרחית ופלילית. עילה לתביעה יכולה להיות: השפלה שמטרתה לגרום לסובבים לשנוא או ללעוג לאדם, לבוז לו בשל תכונות או מעשים, ללעוז לאדם בשל נטייה מינית, מין, גיל, דת, מוצא, מקום מגורים ומגבלות או להשמיץ אדם כדי לפגוע במשרתו. יש לציין שבית המשפט לא מתחשב בתחושות וברגשות שגרם הפרסום לאדם, בחינת המידע שיכול להיות אמת או שקר וגורם להשפלה ושנאה מוכרע על ידי מבחן אובייקטיבי כלומר בחינת התגובה של האדם הסביר.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין שמתמחה בהוצאת דיבה?

התנאים הדרושים לצורך הגשת תביעת דיבה אינם כוללים חובת הוכחה שהוצאת הדיבה גרמה לפגיעה כך שסיכוייו של מגיש התביעה טובים יחסית. ההוכחה כי אכן מדובר בהוצאת דיבה יכולה להסתיים בהענקת פיצוי גבוה מאוד ואף להגיע לסכום של 140,000 ₪ אך כדי להצליח בתהליך רצוי מאוד להיעזר בעורך דין מקצועי שמתמחה בנושא תביעת דיבה וסייע ללקוחות רבים להתמודד ולקבל פיצויים.

כפי שציינו – החוק בישראל קובע כי הוצאת דיבה הינה עוולה פלילית ואזרחית. יחד עם זאת, יש לזכור כי מדינת ישראל דוגלת בחופש הביטוי ולכן בוחן בית המשפט כל סיטואציה באופן פרטי ומתחשב באיזון שבין שני החוקים.

 להוצאת דיבה עלולות להיות השלכות קשות – הסרטון, התמונה, המילים או כל אמצעי אחר שמטרתו לצור שנאה, לבוז או ללעוג לאדם יכולים לפגוע בכבודו, משרתו, יחסיו עם האנשים הקרובים לו והסביבה ובמילים אחרות – לחבל בהמשך חייו. פנייה אל עורך דין אמיר קרן שמתמחה בתחום הוצאת דיבה ויכול לוודא כי מדובר על הוצאת דיבה וכי רצוי להגיש תביעת דיבה יוכל להוביל להצלחה שמשמעותה קבלת פיצויים ולהקל במידת מה על עוגמת הנפש.

עורך דין תביעת דיבה לשירותכם

והיה ואדם כלשהו פרסם מידע פוגעני שפגע בכבודכם תוכלו לפנות אליי. לאחר שאבחן את כל הגורמים המעורבים במקרה אוכל להמליץ לכם האם להגיש תביעת דיבה, כלומר האם התנאים הדרושים להגשת התביעה אכן קיימים, אם אמצא שהתנאים מתקיימים אסייע לכם להגדיל את סיכויי ההצלחה ולקבל את הפיצויים.

האמור במאמר זה הנו להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מדויק, פרטני, אישי ומחייב

ליצירת קשר עם משרד עו"ד קרן פרידמן הר-לב ושות' חייגו 03-9090992

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים: